دکتر مرتضی رضیعی

متخصص پوست و مو


توجه ، توجه

سایت همکاران

بیماریهای شایع پوستی

تماس با ما

گیاهان دارویی

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس - بوتاکس درمان چروک های اخم پیشانی دورچشم

تزریق بوتاکس - دیسپورت / تزریق ژل
تزریق بوتاکس اخم و پیشانی و اطراف چشم
بوتاکس بهترین متد درمان تعریق زیر بغل
تعرفه تزریق بوتاکس اخم پیشانی دور چشم
تزریق ژل برای پر کردن خط خنده و چین عمیق اخم

ابتدا توضیحاتی مختصر در مورد اینکه بوتاکس چیست و مکانیسم یا نحوه تاثیر ان در از بین بردن یا کاهش چین و چروک های با منشا عضلانی چگونه است.

تزريق بوتاكس معمولاً در مطب يا درمانگاه بهصورت سرپايي انجام ميشود و نياز به بستري ندارد. از آنجا كه تزريق با سوزنهاي بسيار ظريف انجام ميشود، دردناك نيست و نيازي به بيحسي ندارد. پس از ضدعفوني پوست صورت، پزشك با استفاده از سرنگ انسولين مقادير كمي از بوتاكس را به بالاي ابروها، پيشاني و اطراف چشم تزريق ميكند. ممكن است در محل تزريق سوزش و قرمزي خفيف ايجاد شود كه ظرف چند ساعت برطرف ميشود. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزريق چين و چروكها به تدريج محو ميشوند و اين اثر بين 3 تا 6 ماه به طول ميانجامد. پس از اين مدت اثر بوتاكس كم کم از بین ميرود و چروكها دومرتبه ظاهر ميشوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس خداقل سالی دو بار انجام شود

در مورد مدت تاثیر هر بار تزریق بوتاکس :

مدت اثر هر بار تزریق حدودا ۴ تا ۷ ماه می باشد ، بطور کلی مدت اثر بوتاکس به ۴ فاکتور وابسته است اول میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، فاکتور دوم میزان دارویا واحدی از بوتاکس است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق میکند مثلا ایا ۵۰ واحد بوتاکس تزریق کرده یا ۷۰ واحد ، فاکتور سوم شدت چروک مراجعه کننده است که هر چه شدت و عمق چروک ها بیشتر باشد میزان تاثیر دارو و مدت اثران هم کم تر خواهد شد ، فاکتور چهارم اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد مسلما اثر ان از فردی که بار اول است که بوتاکس تزریق می کند هم اثر ان بهتر است و هم مدت اثر ان بیشتر میشود

پرسش بعدی که خیلی از مراجعین سئوال می کنند : ایا دارو و یا کرم و یا حتی لیزری وجود دارد که بر چروک اخم و پیشانی اثر داشته باشد ؟

با توجه به اینکه مکانیسم چروک در اخم و پیشانی انقباضات عضلانی است و کرم های ضد چروک و لیزر بر روی پوست اثر می کنند لذا تاثیری بر این چروک ها ندارند ، البته کرم های بوتاکس ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد که در واقع بوتاکس واقعی نیستند ، علت انکه نام بوتاکس را بر این کرم ها گذاشتند این است که مقداری ( نه کاملا ) شبیه بوتاکس عمل میکنند به عنوان مثال ماده ارژیرلین که ماده موثره اصلی این کرم ها است یک هگزاپپتید است که مولکول بسیار ریزی دارد وقتی این کرم ها به پوست مالیده میشوند این ماده بتدریج جذب میشود وباعث جلوگیری از انقباض فیبروبلاست های داخل پوست و به مقدار کم و یطور غیرمستقیم باعث کاهش انقباضات عضلات زیر پوستی میشود کاربرد اصلی این کرم ها برای پیشگری است ولی در از بین بردن انقباضات عضلانی و کاهش چروک به تنهایی تاثیر نسبتا کمی دارند لذا این کرم ها با توجه به اینکه گران هم هستند دو تا سه ماه بعد از تزریق بوتاکس تجویز می شوند تا اثر بوتاکس تزریق شده بیشتر و بهتر شود ، یا کسی که تمایلی برای تزریق بوتاکس ندارد بهتر است این کرم ها را استفاده کند تا لااقل سیرپیشرفت چین و چروک های پیشانی کند تر شود( و در واقع این کرم ها نمی توانند مثل تزریق بوتاکس به طور کامل عضله زیر پوست را فلج کنند ، در مورد لیزر هم در مورد چروک های عمیق در پیشانی که گفتیم بوتاکس نمی تواند کامل چروک ها را از بین ببرد میتوان بعد از تزریق بوتاکس برای تکمیل کردن اثر بوتاکس لیزر لیزر یا کرم هایی را تجویز کرد.

البته در مورد چروک دور چشم فرق میکند چرا که علاوه بر انقباضات عضلانی شلی و چروک پوست هم در چروک دور چشم دخیل است لذا اگر هنگام تبسم دور چشم شخص دچار چروک می شود و در حالت عادی شخص چروک ندارد فقط تزریق بوتاکس کافی است ولی اگر در حالت عادی هم دور چشم شخص چروک داشته باشد در این موارد علاوه بر تزریق بوتاکس بهتر است شخص از کرم های دور چشم ضد چروک هم استفاده کند البته کرم دور چشم فقط برای پیشگری است واثرزیادی در درمان چروک پوستی دورچشم ندارد لذا اگر هدف مراجعه کننده درمان و بهبودی واضح چروک پوست باشد بایدلیزر کند ،که در قسمت جوان سازی پوست توضیح کامل لیزرهایی که برروی جوان سازی صورت و دورچشم اثر دارند کاملا توضیح داده شد ، لیزرهایی وجود دارندکه بطور موثر و واضحی می توانند چین و چروک پوستی دور چشم را کاهش دهند

پرسش بعدی خیلی از مراجعین ترس از عوارض بوتاکس است :

باید گفت که اگر پزشک تجربه لازم را داشته باشد و از داروی خوب استفاده کند و تکنیک دقیق تزریق را رعایت کند تزریق بوتاکس جز کارهای کم عارضه در کارهای زیبایی پوست است ، مثلا از عوارضی که در موارد کمی اتفاق می افتد کبودی محل تزرق بخصوص در تزریق بوتاکس دورچشم است که این عارضه طی چند روز بهبود می یابد همجنین از عوارض تزریق بوتاکس دورچشم تکنیک غلط تزریق مثلا تزریق با دوز بالا و یا خیلی نزدیک به اطراف چشم و خصوصا زیر چشم شود باعث لوچی تنگ شدن چشم و دوبینی میشود .

یادر تعداد کمی از بیماران دو هفته اول تزریق دچار سردرد میشود که این مورد هم موقت است .

از طرفی دیگر این دارو اثر ضد سردرد میگرن دارد و این در تحقیقات تجربه بسیاری از پزشکان مشخص شده که از هر ده نفری که دچار سردرد های میگرنی هستند ۶ تا ۷ نفر بعد از تزریق بوتاکس و طی مدت اثر بوتاکس دیگر دچاراین سردردها نمی شوند و یا لااقل از شدت سردرد ایشان بسیار کاهش پیدا می کند. عوارض نادر دیگر الرژی یا حساست به بوتاکس است ، مثل پنی سیلین و بعضی داروهای دیگر که بعضیافراد به این داروها الرژی دارند و دچار کهیر و خارش و حساسیت پوستی می شوند در موارد نادری هم بعضی افراد به این دارو آلرژی دارند که البته این مورد هم قابل کنترل و درمان است .

به طور کلیبا توجه به این که اثر بوتاکس کوتاه مدت ( ۴ تا ۷ ماه ) است عوارض آن هم کوتاه مدت است و تقریبا تمام عوارض احتمالی بوتاکس طی۱ تا ۴ هفته بهبود می یابند، حتی عوارض بوتاکس که به علت حساسیت ذاتی فرد یا بوتاکس تقلبی یا تکنیک غلط پزشک ایجادمی شود مثلا افتادگی پلک و دوبینی و... لذا برای کاهش این عوارض مراجعین بهتر است به پزشکانی مراجعه کنند که ترجیحاً متخصص پوست باشند و یا سایر پزشکانی که تجربه کامل را داشته باشند.

جدول هزینه تزریق بوتاکس و مدت اثر بوتاکس در مناطق مختلف

هزینه بوتاکس اخم-پیشانی دور چشم-زیر بغل کف دست هزینه امپول بوتاکس ددیسپورت با تزریق و مدت اثر ان در مناطق مختلف

تزریق بوتاکس

در نواحی مختلف

تزریق بوتاکس

میزان واحد تزریق

دوام و تاثیر بوتاکس

مدت اثر ( ماه )

هزینه بوتاکس

به تومان

بوتاکس اخم و پیشانی و دور چشم

70 واحد

4 تا 7 ماه

متفاوت در افراد مختلف

250/0000

تزریق بوتاکس اخم وپیشانی

50 واحد

4 تا 7

200/000

تزریق بوتاکس اخم

20

4 تا 7

90/0000

تزریق بوتاکس دور چشم

20

4 تا 5

80/000

تزریق بوتاکس پیشانی

20

4 تا 7

100/000

درمان و رفع تعریق شدید کف دست

با تزریق بوتاکس

120 تا 150 واحد

6 تا 9

330/000

درمان و رفع تعریق شدید زیر بغل

با تزریق بوتاکس

120

8 تا 11

300/000

(هزینه تزریق بوتاکس براساس میزان واحد تزریقی در نواحی مختلف )

توضیح مهم اینکه تعرفه و هزینه موارد فوق مربوط به بوتاکس ایرانی ( مسپورت ) یا چینی درجه یک می باشد. تعرفه امپول ذیسپورت انگلیسی اصل به همراه تزریق ان تقریبا دو برابر قیمت جدول فوق ( مناطق مختلف ) می باشد

وضیح مهم اینکه تعرفه و هزینه موارد فوق مربوط به بوتاکس ایرانی ( مسپورت ) یا چینی درجه یک می باشد

تعرفه امپول ذیسپورت انگلیسی اصل به همراه تزریق ان تقریبا دو برابر قیمت جدول فوق ( مناطق مختلف ) می باشد

درضمن بوتاکس علاوه بر کاهش چین و چروک مناطق ذکر شده و کنترل و کاهش سر درد های میگرنی( در اکثر بیمان دچارمیگرن) اثر بسیار خوب دیگری درکاهش قابل ملاحظه تعریق مفرط یا شدید است خصوصا کسانی که دچار تعریق های شدید در مناطق خاصی مثل پیشانی و زیر بغل و یا کف دست هستند و به هیچ دارویی هم پاسخ خوبی نمی دهند شاید دیده باشید کسانی که دچار تعریق بسیار شدید در ناحیه کف پا و کف دست هستند بطوریکه حتی از گرفتن خودکار در دست و نوشتن عاجز هستند یا به علت تعریق شدید کف پا حتی نمی توانند چند ساعت کفش بپوشند و حتی به علت تعریق زیاد دچار بوی بسیار نامطبوع در کف پا ( یا زیر بغل ) لذا در این موارد هم بوتاکس و دیسپورت تاثیر درمانی بسیار خوبی دارند و البته مثل چین و چروک اخم و پیشانی بعد از مدتی خاص ( که در جدول ذکر شده ) اثر دارو از بین می رود و برای ادامه درمان باید دوباره دارو در محل تزریق شود.

سئوال و پرسش بعدی در مورد انواع بوتاکس تزریقی است؟

در چند سال اخیر به علت افزایش چند برابری قیمت دلار عملا استفاده دیسپورت نوع انگلیسی اصل بسیار کم شده چرا که قیمت ان تقریبا سه برابر شده و ظاهرا کیفیت ان هم کمی افت هست چرا که قبلا با مارک اصل انگلیس وارد می شد و اکنون اولا در بازار کمیاب است و دوما گران و ثانیا مارک ساخت ترکیه بر روی ان نوشته شده. توضیح اینکه از ابتدای سال 94 دیسپورت اصل ساخت و بسته بندی انگلیسی هم وارد بازار شده و در دسترس اغلب پزشکان متخصص پوست ومو قرار گرفته و قیمت ان هم کمی بهتر ( پایین تر ) نسبت به سال قبل شده دارو یا مارک بعدی بوتاکس تزریقی در بازار بوتاکس کره ای اصل است به نام نورونوکس ، که متاسفانه این مارک هم بعد از عید ، در عرض یک ماه قیمت فروش ان دو برابر شد ، از طرفی تاثیر ان نسبتا ضعیف است و باید دوز بالاتری تزریق شود مثلا برای یک نفر کامل ( اخم و پیشانی و اطراف چشم ) اگر با دوز مناسب و موثر ( هفتاد تا هشتاد واحد ) تزریق شود شخص باید حدود پانصد هزار تومان بپردازد . لذا در عمل انچه که عملا توسط اغلب متخصصین پوست ( نه همه ) با قیمت نسبتا و تاثیر و دوام اثر مناسب تزریق میشود بوتاکس درجه یک چینی است ، توضیح اینکه بوتاکس های چینی در بازار برا اساس قیمت و کیفیت درجه یک - دو - و سه دارد و درصورت تزریق بوتاکس نوع درجه یک در صورتیکه با متد مناسب و توسط پزشک با تجربه تزریق شود هم قیمت ان مناسب است و هم تاثیر خوب و هم عوارض ان حداقل است و میتوان تا حدود زیادی ان را با نورونوکس کره ای مقایسه کرد ( تاثیر خوب - دوام مناسب و عوارض کم و در مقابل قیمت بسیار کمتر ) نکته قابل توضیح و واقعیت اول اینکه بر روی بوتاکس های چینی اغلب نام کانادا درج شده که این واقعیت ندارد و علت اینست که چون اغلب مردم ایران از نام تولیدات چین می ترسند وارد کنندگان و فروشنده ها لیبل کانادا را به جای چین روی ان می چسبانند ، واقعیت دوم اینست که بوتاکس های چینی هم مثل هر کالای دیگری حوب و بد دارد و نمونه ان اینکه اغلب محصولات در بازارهای اروپا و امریکا تولید چین هست ( منتها درجه یک ان ) لذا نهایتا این پزشک هست که در بین تمام مارک های چینی بوتاکس موجود در بازار نوع مرغوب و درجه یک ان را خریداری و برای مراجعه کننده خود تزریق کند .

در انتها توضیحاتی مختصر در مورد اینکه اساسا بوتاکس چیست و مکانیسم یا نحوه تاثیران دراز بین بردن یا کاهش چین وچروک های با منشا عضلانی چگونه است.

توكسين بوتولينوم A كه با نام تجاري بوتاكس عرضه ميشود نوعي پروتئين پيچيده است كه از يك باكتري به نام كلستريديوم ترشح ميشود و ميتواند مسموميتهاي شديد غذايي ايجاد كند. جهت كاربردهاي پزشكي این فراورده بهصورت خالص و استريل براي استفاده تزريقي فراوري ميشود. بوتاكس پس از تزريق، جذب عضله ميشود و در پايانههاي عصبي كه فرمان انقباض را به عضلات ميرسانند مستقر ميشود.

در اين محل بوتاكس از آزاد شدن يك واسطه شيميايي به نام استيل كولين- كه مسئول انقباض عضلاني است- جلوگيري ميكند، در نتيجه دستور انقباض به عضله نميرسد و در حقيقت نوعي فلج عضلانی موقت ايجاد ميشود كه 3 تا 6 ماه طول ميكشد. عدمانقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروكهاي پوست روي عضله ميشود تزريق بوتاكس يكي از روشهايي است كه امروزه به فراواني جهت صاف كردن چين و چروكهاي صورت و ايجاد ظاهري جوانتر در افراد به كار ميرود. چين و چروكهاي ناشي از اخم که در بين ابروها يا روي پيشاني ايجاد ميشود و چروكهاي اطراف چشم كه در موقع خنده ظاهر ميشود تا حد زيادي پس از تزريق بوتاكس محو ميشود.

برای انکه هر شخص متوجه شود که ایا دچار چروک اخم, چروک پیشانی یا چرروک اطراف چشم است و شدت چروک در چه حد و میزانی است و نهایتا تزریق بوتاکس نیاز هست یا نه ، تستی وجود دارد .

در اینه بدون اینکه پیشانی و اخم خود رامنقبض کنید در حالت عادی به خودتان نگاه کنید ......

حالت اول :اگر در این حالت در هر کدام از نقاط فوق یعنی اخم و پیشانی و دورچشم چروک داشتید این بدان معنا است که شدت چروک شما شدید است یا در حال شدید شدن است ،

حالت دوم : اگر بدون منقبض کردن به پیشانی و اخم و دور چشم خود نگاه کنید وچینو چروک نبینید ولی بعد از منقبض کردن متوجه شوید اخم و پیشانی شما چین دارد و هنگام تبسم ببینید که خطوط دور چشم شما خود را نشان می دهد این نشان می دهد یا دچار چروک هستید ولی هنوز پیشرفته و عمیق نشده و در این صورت تاثیر تزریق بوتاکس در از بین بردن این چروک ها ۱۰۰ درصد و کامل است ولی در حالت اول که چروک شدید است تزریق بوتاکس کاملا چین و چروک ها را از بین نمی برد و حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد موثر است و این بدان معنی است که بعداز تزریق شما نمی توانید اخم و پیشانی و دور چشم را منقبض کنید ولی در حالت عادی و بدون منقبض کردن شما متوجه خطوطی در نواحی فوق خواهید شد .

البته این بدان معنی نیست که شما نباید بوتاکس تزریق کنید چراکه در صورت عدم تزریق برشدت چروک شما هر سال افزوده خواهد شد لذا علاوه بر تاثیر ۷۰ تا ۸۰ درصدی در کاهش این چین ها اگر منظم هرسال دوبار بوتاکس تزریق شود نه تنها از پیشرفت ان جلوگیری میشود بلکه شدت چروک هم بعد از ۲ تا ۴ سال کمتر هم می شود درضمن در مواردی که شدن چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یاشکاف عمیق شده علاوه بر تزریق بوتاکس لازم است ژل های کلاژن یا هیالورونیک اسید هم در چین اخم تزریق شود در اینصورت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر میشود . تزریق ژل در قسمت تزریق ژل کامل توضیخ داده شده

چین های افقی پیشانی هنگام هنگام بالا بردن عضلات پیشانی قبل از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس حتی با منقبض کردن عضلات پیشانی چین نمی افت

چین و چروک عمیق اخم قبل از تزریق بوتاکس - عکس بالا

بهبودی واضح چروک اخم بعد از تزریق بوتاکس - عکس پایین

عکس فوق نمایانگر تغییر چهره یک خانم قبل و بعد از تزیق می باشد اینکه کارهای زیبایی بعضی مواقع یا خیلی مواقع چقدر میتواند چهر ه یک فرد را واقعا تغییر دهد در این خانم فرضی اولا در چین خنده و اخم ژل تزریق شده دوما در ناحیه اخم و پیشانی به علت انقباضات مکرر و ناخواسته چین هایی ایجاد شده لذا بوتاکس برای فلج کردن این عضلات تزریق شده در ضمن در ناحیه لب هم به علت افتادگی و نازکی لب ها ژل مخصوص لب برای باز کردن و پر کردن لب تزریق شده است.

44201693-4 ـ۴۴۲۵۵۵۵۷

دکتر مرتضی رضیعی متخصص پوست و مو ولیزر


آدرس مطب : تهران ، شهرک ژاندارمری ، بر بلوار مرزداران ، بین خیابان ایثار و شهید آریافر ، پلاک 122 ، طبقه اول
تلفن : 44201694 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سید مرتضی میر لوحی [ 1394-04-31 ]
واقعا" برای شما و برخی از همکاران " شیفته ی شغل خود " یا اساسا" خود شیفته متأسفم . یعنی چی که ، دیسپورت . . . در دسترس متخصصان پوست قرار گرفته . . . ؟! بنده ی خدا ، آرایشگرای نه چندان با تجربه مدتهاست این کار و حتی پیشرفته تر از این را - و بعضا" ، خیلی بهتر از پزشکان - انجام می دهند . شما و همفکرانتان کجای کارید ؟ شانس آوردیم ما ایرانی ها فقط بر ردّ پای ملاحده اسکی ناشیانه می کنیم و در زمینه ی علمی عددی نیستیم و هیچگاه بانی و آغاز گر تحول مثبتی نبوده و نخواهیم بود .

دكتر حسين معيني [ 1392-12-01 ]
سلام جناب دكتر..! من پزشك هستم و بوتاكس هم براي بيمارانم تزريق مي كنم..از توضيح مفيد و صادقانه اي كه در سايت خود در مورد بوتاكس داده ايد متشكرم..كاش همكاران ديگر نيز شما را الگو قرار دهند و بجاي تخريب همكاران پزشك خود را در رسانه ها مردم را صحيح راهنمايي كنند..

حیدر تلخابی [ 1390-11-19 ]
سلام .من از اراک هستم کی وچطور میتونم وقت بگیرم برای تزریق بوتاکس

علي [ 1390-10-13 ]
ممنون ازاطلاع رساني خوبتان ازتبريز

حمید [ 1390-09-11 ]
آقا دکتر به نظر شما اینجا جای تبلیغ متخصصهای پوسته که فرمودید مراجعین حتما برن پیش متخصص پوست برای تزریق؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اطلاع رسانی در مورد افتتسایتهای دیگربیوگرافیلیزز موههای زائدمیکرودرم ابرژنمزوتراپیگیاهان داروییپرکردن خط خنده و چین عمیقافتتاح مرکز جدید لیزر در بیماریهای شایع پوستیتماس باماترمیم ناصافی و جوشگاه صوتزریق بوتاکس ، دیسپورتجوان سازی پوست صورت با لیصفحه اصلیافتتاح مرکز لیزر گیشا ، اسوالات پزشکیافتتاح مرکز جدید لیزر قبپیامهای کاربران